E-Ticaret siteniz hala Verim‘li değil mi?

Geleceğin e-ticaret yönetim şekli…

Ürünlerini ve ticaretini internet ortamına e-ticaret siteleri vasıtası ile  taşımayan şirketlerin pazarlarının azalacağı ve hatta yok olacağını istatistikler çok net ortaya koymaktadırlar.  Hatta insanlar mutfak ihtiyaçlarını bile internetten sipariş vermeye başladığı bugünlerde sizin müşterileriniz belki bu sezon, bu yıl için size sadık olabilir. Fakat değişimler toplu olur. Bir anda işlerin kesilip, insanların bir anda daha kolay alışveriş yöntemlerine doğru gidişini iflas ederek anlayabilirsiniz.

Peki bunlar bir e-ticaret sitesi kurarak olabiliyor mu? Sadece e-ticaret sitesi ile gelen yoğun talepleri doğru yönetebilecek misiniz? En önemlisi e-ticaret sitesi sizin stoklarınızda bulunan gerçek ürün miktarını anlık nasıl bilebilir? Stoklarınızda kalmayan bir ürün internet ile sipariş edilir ise o ürünü acilen temin etmek zorunda kalırsanız büyük ihtimalle ya siparişi iptal etmek zorunda kalacaksınız ki bu da müşteri kaybına neden olur, ya da ürünü pahalıya satın almak zorunda kalacaksınız. “Mal alınırken kazanılır” sözünün ne kadar tartışma kabul edilmez bir doğru olduğu büyük firmaların satın alma departmanlarına verdiği yüksek önem ile perçinlenmiştir. İnternette olmak demek, bazen yok olmak demek olabilir…

 

Nanosoft Comport nedir?

Verim Comport 3 adet sistemi birleştiren sistemi adıdır.

 1. Nanosoft Verim Enterprise SQL Muhasebe paketi
 2. Nanosoft Kukla et25 e-ticaret paketi
 3. Nanosoft Comport Entegrasyon Modülü

Mevcut diğer sistemlerin dezavantajları nedir?

Aslında büyük çapta iş yapan ünlü e-ticaret sitelerinin hiçbirisi kendi başına çalışan bir e-ticaret sitesini yani bir muhasebe programı ile %100 beraber çalışmayan bir sistemi kullanmaz, kullanamazlar. Düşününki günde 1000 sipariş alan bir e-ticaret siteniz var.  Tüm bu siparişlerin bir muhasebe programına aktarılması ve faturalarının program ile kesilmesi lazım, pratik olarak site üzerinden sadece fatura yazdıran çözümler var. Peki aşağıdaki sorunlar ne olacak?

 1. Satılan ürünlerin stok sayısının programdan düşmesi gerekir. Eğer bu yapılmaz ise hiçbir zaman hangi ürünlerin stoklarınızda tükendiğini bilemeyeceksiniz. Bu durumda da stoklarınızda olmayan ürünler e-ticaret sitenizde hala listelenmeye devam edecek.
 2. Müşterilerin finansal hareketlerinin muhasebe programında tutulması gerekir. Müşterilerin finansal hareketlerini muhasebe programında tutmaz iseniz ciro raporlarınız hep yanlış olur ve zarar mı kâr mı ettiğinizi veya ne kadar kâr ettiğinizi bilemezsiniz.
 3. Mağazanızda yaptığınız satışlar veya aldığınız siparişlerin e-ticaret sitesine çok acil bildirilmesi gerekir ve siparişlerin acilen satışa kapatılması gerekir. Zira siz ürünleri bir sipariş ile bir müşteri için ayırdığınız halde site üzerinden hala siparişe açık olabilir.
 4. Fiyatların acil güncellenmesi özellikle sitesinde 10.000 kalem ürün barındıran firmalar için çok büyük sorundur. Neredeyse 1 personel sırf bu iş için ayrılmış olur. Gün içinde fiyatı değişen ürünlerin ayrıca bir de e-ticaret sitesinde fiyatlarının güncellenmesi çok uzun süren bir iş olacaktır.
 5. Bu güne kadar gelmiş yapılara göre ürün isim ve özelliklerinde değişiklikler genelde ön planda olduğu için e-ticaret sitesi üzerinde güncellenir. Aynı işlemler muhasebe programında da yapılması gerekir ama kimsenin bunu yapacak gücü kalmaz ve önemsenmez. Aradan 1-2 yıl geçtiğinde ise e-ticaret sitesindeki ürünlerin neredeyse yarısının isimleri ve özellikleri Muhasebe Programınızdaki ile farklılık gösterir. Artık satılan hangi ürün hangi firmadan temin ettiğiniz ürün bilemezsiniz.
 6. Maliyet analizi için en basit hali ile aşağıdaki 3 adet bilgiye ihtiyaç vardır. Bunları bilmediğiniz takdirde gerçekten kâr edip etmediğinizi raporlayamazsınız. İki ayrı veri kaynağından rapor çekerek bu işleri yapamazsınız. Tüm bilgiler tek bir programdan tek bir veri kaynağından gelmelidir.
  • İşletme giderleriniz
  • Satılan ürünün alış fiyatı
  • Satılan ürünün satış fiyatı.

Nanosoft Comport tüm bu problemleri ortadan kaldıracak Finans, Stok, Sipariş ve e-ticaret yönetimlerinin hepsini tek bir kaynaktan yapan sistemdir.

E-Devlet’e hazır;

E-fatura, e-arşiv, e-defter gibi Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartlar için hazır hale getirilen Verim Enterprise ile şimdiden hazır hale gelip hem kağıt, hem onaylatma, hem yazdırma, hem de arşivleme yüklerinden kurtulun. Geleceğe hazır olup rakiplerden her zaman bir adım önde olun.

E-Fatura veya E-Arşiv faturası göndermek o kadar basit ki! Tek yapmanız gereken normal faturanızı Verim’de oluşturup “E-Fatura Gönder” düğmesine basmak. Verim devamlı güncel tuttuğu Entegrasyon modülü ile Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) her tebliğini takip edip Entegrasyon Modülünü anında güncellemektedir.

Yapılan en büyük yanlış

Yeni kurulan işletmelerin veya ilk defa bir ön muhasebe programı kullanacakların yaptıkları en büyük hata tamamen ücretsiz program dağıtımı yapan şahısların programlarına yönelmektir.

Genelde ortada Limited veya Anonim şirket olmadığı için verileriniz güvende olmayacaktır.

Verileriniz para kazanmak amacı ile başka firmalara satılabilir veya ayarlanmış bir tarih ile ücretsiz programınız aniden çökebilir. Karşınızdaki kişi/kişiler bu yolla para kazanan ve firma olmayan kişiler olmayabilir.

Demo sürümü kullanmadan satın almak

En büyük ikinci yanlıştır. Hem size hem de yazılım firmasına zarar verir. Sadece fiyatına bakarak aldığınız programdan umduğunuzu bulamadığınızda hem yazılımı kullanmanızın çok büyük bir anlamı kalmaz hem de yazılım firmasınız haksız yere üzebilirsiniz.

Unutmayın ki 1.000.000$ değerinde yazılımlarda da “fatura” modülü var, 150.- TL değerindeki yazılımlarda da “fatura” modülü var. Sizce her ikisi de aynı olabilir mi!?

Almanız gerekenden çok daha üst bir program satın almak

Muhasebe programı satın alırken öncelikle personellerinin eğitim seviyesi ve yazılım kullanma tecrübelerini tartmanız gerekir. Çoğu firma personellerinin kullanamayacağı kadar üst seviye yazılımları almaktadır. Mesai saatleri içerisinde yazılımın kullanımını deneme yanılma ile öğrenme imkanı asla olamayacağı için de personeller programı hatalı kullanacaklardır. Bu hem yazılımı başarısız kılacak hem de personellerin yazılımı kötülemesine neden olacaktır.

Referansları aramamak

Mutlaka ama mutlaka referansları arayın. Eğer web sitelerinde referansların telefonlarını yazmamışlar ise firmadan tamamını isteyin. Onların kendi isteklerine göre referans telefon numaraları vermelerine asla razı olmayın. Yayınlanan bir referanstan bir tanesini siz seçin ve mutlaka arayın.

Doğru Yazılım Satın Alma Adımları

Ürün çözümlerine bakın

İlk olarak ürün çözümlerine bakıp tam olarak sizin sektörünüze özel bir çözüm var ise bunu okumak ve size uygun çözümü verip vermediğine bakmak en doğrusu olacaktır.

Karşılaştırma tablosunu inceleyin

Karşılaştırma tablosu en önemli bilgilerden birisidir. Çünkü karşılaştırma tablosunda aradığınız özelliklerin ince detayları vardır. Örneğin tüm muhasebe yazılımlarında “fatura” modülü vardır fakat çok az muhasebe programında “fatura” modülü içerisinde Tevkifatlı Satış, Net İndirim, Sipariş Bağlantısı veya Birden Fazla İrsaliyeyi Tek Faturaya Çağırma özellikleri vardır. Kısmi olarak faturalanamayan siparişler veya bir siparişteki bir ürünün ne kadarının faturalandığını ne kadarının sevk edilmediğini göremediğiniz bir sipariş modülü ne derece işinize yarar?!

En Önemli Adım : Ürünün demosunu bilgisayarınıza indirin.

Mutlaka ama mutlaka ürünün demosunu bilgisayarınıza indirin. Bu en önemli adımdır. Yazılımı satın almadan evvel bilgisayarınızda doğru ve hatasız çalıştığını mutlaka görün ve mutlaka her modülüne bir kayıt yapmış olun. Asla herhangi birinin vaatleri ile yazılımı satın almayın.

Senaryolar oluşturun, satın aldıktan sonra yapacaklarınızı satın almadan yapın.

Mesela bir müşteri geldi size sipariş verdi, sonra siparişi yarı yarıya karşıladınız. Bunu programa ifade edemiyorsanız sipariş modülü sizin işinize yaramayacaktır. Veya birden fazla irsaliyeyi tek faturada faturalamak isteyin (kesinlikle başınıza gelecek) eğer bu özellik yok ise fatura için başka özelliğe bakmaya gerek bile kalmadı. Programı zorlayın…

Eğitim videolarını izleyin ve senaryonuzu uygulayın

İlk önce firmanızda en çok yapmak istediğiniz işler sıralayın. Sonra bu konu ile ilgili eğitim videolarını sırasıyla izleyip hemen bilgisayarınızdaki demo yazılım kopyası ile denemeye başlayın. Başaramadığınız durumda hemen müşteri temsilciniz ile irtibata girip yardım talep edin.

En Önemli Son Adım : Rapor talep edin

Bu adım genelde hiç kimsenin aklına gelmez veya es geçilir. Halbuki bir yazılım firmasının kalitesini ölçebileceğiniz en büyük 2. testtir. Yazılıma birçok bilgi girdiniz fakat bu yazılımdan istediğiniz raporları alamadıysanız (ki şu anda hiçbirisi aklınıza gelmeyecektir) o yazılım bir işinize yaramayacaktır. Rapor departmanı olmayan bir muhasebe programı size ancak stok mevcudu ile carilerin borç alacak bilgisini verir. Rapor konusunu netleştirin.

Barkodlu Çalışma

Yeni kurulan işletmelerin veya ilk defa bir ön muhasebe programı kullanacakların yaptıkları en büyük hata tamamen ücretsiz program dağıtımı yapan şahısların programlarına yönelmektir.
Genelde ortada Limited veya Anonim şirket olmadığı için verileriniz güvende olmayacaktır.

Verileriniz para kazanmak amacı ile başka firmalara satılabilir veya ayarlanmış bir tarih ile ücretsiz programınız aniden çökebilir. Karşınızdaki kişi/kişiler bu yolla para kazanan ve firma olmayan kişiler olmayabilir.

Hızlı Satış Ekranı ile Çalışma (opsiyonel)

Muhasebe programı satın alırken öncelikle personellerinin eğitim seviyesi ve yazılım kullanma tecrübelerini tartmanız gerekir. Çoğu firma personellerinin kullanamayacağı kadar üst seviye yazılımları almaktadır. Mesai saatleri içerisinde yazılımın kullanımını deneme yanılma ile öğrenme imkanı asla olamayacağı için de personeller programı hatalı kullanacaklardır. Bu hem yazılımı başarısız kılacak hem de personellerin yazılımı kötülemesine neden olacaktır.

Teklif -> Sipariş -> Fatura Hiyerarşisi

En büyük ikinci yanlıştır. Hem size hem de yazılım firmasına zarar verir. Sadece fiyatına bakarak aldığınız programdan umduğunuzu bulamadığınızda hem yazılımı kullanmanızın çok büyük bir anlamı kalmaz hem de yazılım firmasınız haksız yere üzebilirsiniz.

Unutmayın ki 1.000.000$ değerinde yazılımlarda da “fatura” modülü var, 150.- TL değerindeki yazılımlarda da “fatura” modülü var. Sizce her ikisi de aynı olabilir mi!?

Hızlı Üretim

Mutlaka ama mutlaka referansları arayın. Eğer web sitelerinde referansların telefonlarını yazmamışlar ise firmadan tamamını isteyin. Onların kendi isteklerine göre referans telefon numaraları vermelerine asla razı olmayın. Yayınlanan bir referanstan bir tanesini siz seçin ve mutlaka arayın.

Taksit Takip Sistemi

En büyük ikinci yanlıştır. Hem size hem de yazılım firmasına zarar verir. Sadece fiyatına bakarak aldığınız programdan umduğunuzu bulamadığınızda hem yazılımı kullanmanızın çok büyük bir anlamı kalmaz hem de yazılım firmasınız haksız yere üzebilirsiniz.

Unutmayın ki 1.000.000$ değerinde yazılımlarda da “fatura” modülü var, 150.- TL değerindeki yazılımlarda da “fatura” modülü var. Sizce her ikisi de aynı olabilir mi!?

Attention: The internal data of table “4” is corrupted!
+Demo'da kısıtlama var mı?
Hayır, demo sürümde tek kısıtlama 30 günlük süredir. 30 günlük süre bittiği zaman lisans aldığınız takdirde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Girdiğiniz veriler asla kaybolmaz.

 
Kurumsallığa ilk adımı, fatura ve ödemelerinizi takip etmeye başlayarak atabilirsiniz.
Copyright © 2015 Nanosoft