Hayatımız yazılım…

Bir yazılım ekibi sabah kahvaltısını bilgisayarın başında yapar, öğle yemeğini telefonda yer, uykusuz geceye yaklaştıkça mutludur…

Verim Ticari Yazılım ekibi, ilk olarak 2001 yılında bir araya geldi. Yazılım ekibi o tarihten bu yana değişik sektörlere yazılım çözümleri üretti ve hala üretmeye de devam etmektedir. İlk etapta bu çözümler genellikle Cihaz Otomasyonları, Sipariş Takip, Personel Takip, Üretim Takip, Maliyet Analizi ve Üretim Planlaması üzerine geliştirilmiş yazılımlardan oluşmaktaydı. Bu süreç içerisinde onlarca farklı sektör için geliştirilen özel yazılımların hepsinin de finans yazılımına, yani muhasebe altyapısına entegre edilme ihtiyacı bugünkü Verim Muhasebe ve Ön Muhasebe Ticari Yazılım Çözümlerinin temelini oluşturmuştur. 2003 yılında AR-GE çalışmalarına başlanmasıyla birlikte günümüze kadar geçen sürede gelişmeye devam etmiş olup bugünkü stabil, güçlü ve fonksiyonel halini almıştır ve her geçen gün hız kesmeden gelişmeye devam edecektir.

Verim yazılımlarının oluşumu sırasında üzerinde en çok durulan, diğer programlarda olmayan ve fark yaratacak olan başlıca iki unsur vardı. İhtiyaç olan her şeyi ekranda hemen göstermek ve çok fazla eğitime gerek kalmadan programın kullanımına yol göstermesi. Yani genel kullanım mantığının programın her yerinde olması. Maksimum pratiklik ve kolay kullanım… Bu unsurların programın ana mantığına yerleştirilmesi “Verim” in beğenilen ruhunu oluşturdu.

İlk olarak 2004 yılı başlarında ilk versiyonları dağıtılmaya başlanan Verim Ticari ön Muhasebe Programı, 2006 yılı sonunda Türkiye genelinde satışa çıkmış olup günümüzde binlerce firmaya çözümler sunmaktadır.

Verim ticari yazılım ekibi ürününü piyasaya sürmesinin ardından gelen bilgiler ışığında bir yandan üründe iyileştirmeler yaparken bir yandan da çok önemli veriler elde etmişti. Piyasada neredeyse kemikleşmiş bayi ağları ile yüz binlerce kullanıcıya sahip ve yanlarına yaklaşılması imkansız olan yazılım firmaları ve programları vardı. Nanosoft ekibi, çokta fazla alternatifi olmayan müşterilerin mecburen almak zorunda kaldıkları bu programların; aslında çok da kullanıcı dostu olmayan, karmaşık, gerçek ihtiyaçtan uzak, herkese çözüm üretebilmek için keşmekeş olmuş veya bazılarının gerçekten yetersiz oldukları gibi önemli ayrıntıları fark etti ve bu detayların üzerinde çalıştı. Bunlara ilave olarak piyasadaki bu programların, satış sonrası hizmetlerini veren bayilerin yeterli bilgiye sahip olmamalarından kaynaklı problemleri, programları tam anlamıyla kullanmak için neredeyse kullanıcıların 3-6 ay gibi bir süre kursa gitmek zorunda kalmaları, gözden kaçmayan diğer detaylardı.

Nanosoft ekibi diğer yazılım firmalarının yazılımlarını bu detayda incelediğinde finans yazılımı alanında atacağı kararlı adımlarla piyasada adından çok söz ettireceğini ve en çok değer verdiği kullanıcı fikirlerini ön planda tutarak “Kolay ve Kullanışlı” ürün felsefesini yayacağını öngörmüştü.

Programın adı neden “Verim“?

Ekibin programı geliştirme aşamasında uykusuz gecelerin sonunda bize “dünkü çalışmanız nasıldı?” diye her soruluşunda iki cevabımız var idi, “gece verimliydi” veya “gece verimsizdi”. Başka hiçbir ifade kullanmadan sadece bu iki cevabı vermemiz yüzünden sıra programa isim bulma konusu gelince aklımıza ilk gelen isim haliyle Verim oldu.
2006 yılında internet kanalı, dergi reklamları, tanıtım broşürleri ile Türkiye genelinde tanıtım ve satış yapılmaya başlandığında aslında çokta beklemediği bir ilgi ve talep gördü. Müşterilerden çoğunlukla programın verimliliği üzerine övgüler alınca, 2007 yılında marka tesciline “Verim Ticari” olarak başvuruldu.

Nanosoft yazılım ekibi, programı geliştirirken en başta diğer yazılımlar gibi aynı modülleri geliştirdi. Her ticari yazılımda çek-senet, banka, kasa, fatura ve sipariş gibi modüller bulunmaktaydı. Fakat Nanosoft yazılım ekibi modül yazılırken devamlı adına yakışır olması için sürekli “bu modül en Verim’li şekilde nasıl kullanılır?” diye düşünerek yazılımı geliştirdi. “Kolay ve Kullanışlı” felsefesi bu yıllarda ürünle bütünleşmeye başladı.
Nanosoft yazılım ekibi Verim’in bu derece başarılı olmasından dolayı 2008 yılı başında elindeki diğer 12 programın geliştirmesine son vererek, tüm haklarını farklı firmalara satarak sadece Finans ve Ticari Programlar alanına odaklandı.

Nanosoft çalışmalarına paralel olarak organizasyon içerisine 2008 yılının 3. çeyreğinde 2. bir kadro daha kattı ve yazılımlarını internet alanına taşıma projesini başlattı. Buradaki amaç Verim Ticari programını internetin yetenekleri ile güçlendirmekti. Verim’e internetin gücünü katarken Nanosoft web yazılım ekibi bir yan ürün geliştirdi. Bu yan ürün ile dünyaca ünlü Joomla, WordPress, Mambo, Drupal, Radiant, gibi yabancı içerik yönetim sistemleri arasına bir Türk içerik yönetim sistemini katmak istedi.

Nanosoft web yazılım ekibi 2010 sonunda WTSY (Web Tabanlı Site Yönetimi) isminde bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) çıkartı, fakat marka tescilinde çıkan sorunlar nedeni ile ürününü piyasadan çekmek zorunda kaldı. Ayrıca o günlerde sözü çokça edilen yeni Türk Ticaret Kanunu taslağı nedeni ile piyasada birden bire onlarca içerik yönetim yazılımlarının (CMS) oluşması nedeniyle Nanosoft ürünü E-Ticaret Sistemine çevirme kararı aldı. Nanosoft 2012 yılı sonuna doğru Kukla markası altındaki E-Ticaret Sisteminin tescilini aldı. Ürünün Beta sürümünün kullanıcılar tarafından kullanılıp beğenilmesi sonucunda Kukla, son testlerinden de geçerek profesyonel ticari hayatına 2012 yılında başladı.

Nanosoft yazılım ekibi bu günlerde 2012 yılı ortasında çıkartmış olduğu Verim Enterprise SQL sürümü üzerinden çalışıyor, orta ölçekli (250 çalışan ve üstü) firmalar için ürettiği çözümleri MS-SQL veri tabanlı Verim Enterprise SQL versiyonuna entegre ediyordu. Projenin sonunda bu yeni yazılım Kukla E-Ticaret ile %100 entegre çalışır hale gelmişti.
Tüm bu çalışmalar neticesinde “En Pratik Ticari Program” sloganı ile eğitim almadan kısa sürede işletmenizin hesabını tutmanızı sağlayacak olan Verim, etkin kullanımıyla “İşletmenizin Boy Aynası” unvanını taşıyacak olgunluktadır.
Bizi tercih ettiğiniz için sonsuz teşekkürler…

 
Kurumsallığa ilk adımı, fatura ve ödemelerinizi takip etmeye başlayarak atabilirsiniz.
Copyright © 2015 Nanosoft